Jak vypočítat idealní váhu?

Jak vypočítat idealní váhu?
13. března 2023

Když se začnete zajímat o zdravý životní styl a s ním spojená i Vaše hmotnost a postava, určitě se pozastavíte nad tím, jaká je pro Vás ideální hmotnost. Každý jsme jiný, a tak vysněná a ideální hmotnost pro různé osoby může být zcela odlišná. Vedle parametrů jako je výška a váha se totiž na ideální hmotnosti podílí také i věk, pohlaví nebo fyzická aktivita. 

Existuje hned několik způsobů pro vypočítání Vaší „ideální hmotnosti“, pojďme se tedy společně podívat, jaké to jsou.

1.     Výpočet BMI

BMI neboli Body Mass Index je jedním z nejčastěji používaných indexů pro určení „ideální váhy“, jedná se také o nejstarší diagnostický nástroj, který nám slouží skoro 200 let. 

Výpočet BMi je velice snadný, jeho vzorec je následující: BMI(kg/m2) = hmotnost (kg)/ výška(m). Na základě Vašeho výsledku se pak můžete zařadit podle následující tabulky: 

Výsledek BMI

Hodnocení

< 18,5

Podváha

18,5 – 24,9

Normální hmotnost

25 – 29,9 

Nadváha

30 – 34,9

Obezita I. stupně

35 – 39,9

Obezita II. stupně

> 40 

Obezita III. stupně 

Za ideální váhu se tedy dle BMI indexu dá považovat hodnota v rozmezí 18,5 – 24,9 kg/m2. Realita je však taková, že se nedoporučuje brát zřetel na tuto hodnotu, jelikož má spoustu nedostatků.

Jedním z nedostatků je, že BMI se nezabývá typem tkáně tvořící hmotnost, tudíž nerozlišuje, zda máte vysokou hodnotu BMI kvůli množství osvalené či tukové tkáně. Z hlediska zdraví je tento fakt důležitý.

2.     Poměr Obvodu pasu a výšky

Dalším ukazatelem Vaší ideální váhy může být poměr obvodu pasu a celkové výšky neboli Waist – Height Ratio (WHtR). Dle studií by se mělo jednat o mnohem lepší variantu pro určení Vaší ideální (zdravé) hmotnosti. 

Stejně tak jako výpočet BMI, i WHtR má velice snadný výpočet: WHtR = obvod pasu (cm)/ celková výška (cm). Na základě Vašeho výsledku se pak můžete zařadit podle následující tabulky:

Muži

Ženy

Hodnocení

< 0,42

< 0,41

Podváha

0,43 – 0,52

0,42 – 0,48

Normální hmotnost

0,53 – 0,57

0,49 – 0,53

Nadváha

0,58 – 0,62

0,54 – 0,57

Vysoká nadváha

> 0,62

> 0,58

Obezita

3.     Poměr obvodu pasu a boků

Nejlepším ukazatelem se dle současných studií jeví poměr obvodů pasu a boků neboli Waist-Hip Ratio (WHR). Oproti BMI dokáže přesněji určit zdravotní rizika spojené s nadváhou a také než WHtR.

Výpočet WHR je také velice snadný, potřebujete k tomu znát jen obvod pasu (nejužší místo) a obvod boků (nejširší místo): WHR = obvod pasu (cm)/ obvod boků (cm). Na základě Vašeho výsledku se pak můžete zařadit podle následující tabulky: 

Muži

Ženy

Hodnocení

< 0,95

< 0,80

Normální hmotnost 

0,96 – 1,00

0,81 – 0,85

Nadváha

> 1,01

> 0,86

Obezita

WHR se zabývá individuálním rozložením hmotnosti na těle, do úvahy bere také skutečnost, že tuk v oblasti břicha je z hlediska cévních chorob rizikovější než tuk v oblastech hýždě. 

WHR index má také své slabiny, ty nastávají např. u žen s širší pánví, nicméně by se dle současných studií mělo jednat o nejlepší index pro zjištění Vaší ideální váhy v závislosti na zdravotní rizika spojená s nadváhou či podváhou hned za InBody měřením/ měření tělesného tuku.

4.     Měření tělesného tuku

Měření tělesného tuku nám prozradí o naší tělesné konstituci. Většina studií považuje měření tělesného (podkožního tuku) za nejlepší nástroj. 

Svůj podkožní tuk nedokážete změřit pouze za pomocí krejčovského metru, vyžaduje návštěvu specializovaných pracovišť. V současné době nejpřesnější metodou pro změření tělesného tuku, metoda zvaná DEXA (Dual–Energy X-ray)

Další možností, které je mnohem dostupnější a naleznete jej již skoro v každé „lepší posilovně“ je InBody měření, který s novými modely již přináší velice přesné výsledky měření. U InBody měření se uvádí jako normální množství tělesného tuku v těle v rozmezí 10 – 20% u mužů a 18 – 28% u žen.

5.     Nadváha a zdravotní potíže

Jednoduše řečeno – čím víc kil máte, tím je větší pravděpodobnost, že se u Vás projevuje či po čase projeví hned několik zdravotních obtíží:

·      Cukrovka

·      Cholesterol

·      Vysoký tlak

·      Kardiovaskulární choroby

·      Přetěžování kloubů, snížená pohyblivost a mnoho dalších. 

6.     Podváha a zdravotní potíže

Pokud je Vaše váha příliš nízká, pravděpodobně nedodáváte vašemu tělu dostatek živin. Můžete se tedy potýkat s následujícím:

·       Oslabená imunita

·       Chronická únava

·       Nepravidelná menstruace

·       U mladistvých poruchy růstu

·       Anémie

7.     Krabičková strava od FFMENU

Je ideálním řešením nejen pro zaneprázdněné jedince, ale převážně pro lidi, kteří se rozhodli, že proniknou do zdravějšího životního stylu, naučí se pravidelně jíst a zbaví se přebytečných kil. 

FFMENU není určena však pouze pro redukci hmotnosti nebo nabírání svalové hmoty, ale také i pro lidi, kteří jsou se svými výsledky spokojeni, chtějí si svou postavu udržet a přitom jíst zdravě a chutně.

Přečtěte si také

Kalorický surplus

Kalorický surplus

Kalorický surplus je pojem, se kterým se často setkáváme v souvislosti s budováním svalové hmoty a zvyšováním fyzické výkonnosti. Jedná se o stav, kdy jedinec přijímá více kalorií, něž jeho tělo potřebuje pro udržení současné váhy a funkce těla. Tento přebytek kalorií se ukládá jako tuková tkáň, což vede k nárustu hmotnosti. Kalorický surplus může být využit k budování svalů, ale je důležité jej dosahovat postupně a s kontrolou váhy. 

Co jsou skryté kalorie?

Co jsou skryté kalorie?

Pokud si z nějakého důvodu počítáte kalorie – ať už je Vaším cílem kalorický deficit nebo surplus, hlídáte si energetický příjem a výdej nebo máte nastavené kalorie od nás, abyste si plnili své cíle, právě skryté kalorie Vám mohou udělat pořádnou čáru přes rozpočet a zpomalit Váš progres. Některé potraviny se totiž zdravě a dietně pouze tváří.

Jak na posílení imunity?

Jak na posílení imunity?

Jsou pro Vás zimní měsíce obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení a rýmy? Příčinou může být oslabený imunitní systém, který nepracuje, jak je v tomto období potřebné, jelikož se tělo musí vyrovnávat se změnami teplot, nižšími dávkami slunečního světla a poklesem životní energie a Vám se proto nedaří rychle a pořádně uzdravit.

HIIT trénink na doma

HIIT trénink na doma

Nemáte dostatek času na cvičení nebo Vás už klasické cvičení doma s vlastním tělem přestalo bavit a přemýšlíte nad změnou? Řešení je pro Vás právě HIIT neboli high intensity training, který střídá delší intervaly cvičení a kratší intervaly odpočinku.

Jak si změřit kalorie?

Jak si změřit kalorie?

I přestože díky krabičkám od FFMENU počítat kalorie nemusíte, jelikož vše řešíme za Vás, rádi bychom tomuto tématu věnovali pár řádků. Úkolem naší firmy je především splnění Vašich cílů, které se týkají Vašeho zdravotního stavu, postavy, kondice, ale také se Vás snažíme vzdělávat v oblasti zdravého životního stylu. Tentokrát se tedy podíváme na kalorie a na jejich počítání.

Co Vás zajímá?

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k doběru novinek a nenechte si ujít slevy, akce či nová jídla…