Týdenní FFmenu

OD 21.8.2017 DO 27.8.2017

Chutnalo Vám některé z našich jídel? Přihlaste se a sdělte nám to stisknutím tlačítka "Chutnalo mi". Děkujeme.

Celkem: 7686 KJ pro muže
Celkem: 6313 KJ pro ženu

Snídaně

Celozrnný jablečný perník s pohankou a kakaem

1695 KJ pro muže
1548 KJ pro ženu

Mléko - obsahuje živiny potřebné pro výživu člověka. Především jsou to bílkoviny, mléčný cukr- příznivě podporuje činnost některých střevních mikroorganismů a tím i využitelnost některých živin. Je hlavním zdrojem vápníku. Dále obsahuje fosfor, draslík, hořčík, sodík, chlór, síru i řadu stopových prvků, vitamín B2, A, karoten, B1, B6, E, K, D a C.

Jablka - obsahují vitamín C a řadu antioxidantů, které chrání DNA v lidských buňkách a snižují tak riziko vzniku rakoviny, podobně jako množství vlákniny. Snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu a krevních tuků, posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh, stabilizují hladinu cukru v krvi, čistí střeva a posilují dásně.

Sacharidy: 37 g | Tuky: 13 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 27 g | Alergeny: 1.-pš., žit., 3, 7

Dopolední svačina

Pomerančové smoothie s rakytníkem a skořicí

1190 KJ pro muže
703 KJ pro ženu

Skořice - je známá a vyhlášená především pro své účinky prohřát a rozproudit krev. Kromě toho má také antibiotické a dezinfekční účinky, pravidelným užíváním skořice zlepšíme mozkové funkce. V kombinaci s medem snižuje hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání před infarktem, ulevuje při zadýchávání, posiluje srdeční tep a pomáhá při artritidě, ucpávání cév.

Pomeranč - je kvalitním zdrojem vitamínu C. Obsahuje užitečnou vlákninu, některé důležité vitamíny B, zahrnující thiamin, fosfáty, kyselinu panthotheinovou, vitamín B6 a riboflavin. Dále je to vitamín A- beta karoten a minerály- vápník a draslík. Působí jako preventivní prostředek proti nachlazení a chřipce. Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, redukuje riziko tvorby ledvinových kamenů díky kyselině citrónové. Vláknina pomeranče dokáže na sebe navázat rakovinotvorné chemikálie a udržet je od vstřebání střevem.

Sacharidy: 26 g | Tuky: 4 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 9 g | Alergeny:

Oběd

Guláš z hlívy ústřičné s kynutým špaldovým knedlíkem

2271 KJ pro muže
2021 KJ pro ženu

Hlíva ústřičná - účinky hlívy jsou už po tisíce let dobře známy.Obsahuje významnou látku, kterou je beta 1,3-D-glukan má stimulační vliv na naši obranyschopnost.Dále obsahuje vitamíny,minerály,bílkoviny,mastné kyseliny a vlákninu,která významně přispívá k detoxikaci střev.Pomáhá našemu tělu ve vybudování silného ochranného štítu proti virům,bakteriím,plísním,rakovině,toxickým látkám,degenerativním procesům uvnitř těla,nachlazení,chřipce....snižuje krevní cukr a cholesterol v krvi,chrání naše srdce.

Cibule - obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, E a karoteny. Je bohatá na kyselinu listovou. Z minerálů v cibuli nalezneme důležité prvky jako železo, zinek, síra, fosfor, hořčík, draslík, vápník, sodík, měď, jód. Redukuje vysoký krevní tlak. Posiluje žaludek a střeva, kde napomáhá udržet zdravou mikroflóru. Obsahuje allicin - látka se silně antibiotickým účinkem v našem těle.

Sacharidy: 38 g | Tuky: 13 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 21 g | Alergeny: 1. - pš., žit.

Odpolední svačina

Brokolicový muffin

988 KJ pro muže
642 KJ pro ženu

Celozrnná mouka - na rozdíl od bílé mouky, která obsahuje pouze vnitřní části obilného zrna (endosperm- zdroj škrobu a bílkovin) bez obalových vrstev, obsahuje celozrnná mouka i vnější obaly zrna. Obalové vrstvy zrna jsou bohaté na bílkoviny, minerální látky a tuky. Obsahuje pro náš organizmus tak potřebnou vlákninu, vitamíny a esenciální mastné kyseliny.

Brokolice - je bohatá na vitamín C a B2, beta-karoten, kyselinu listovou, vlákninu, z minerálních látek obsahuje draslík, vápník, fosfor a síru.Ochraňuje organismus proti rakovinotvorným látkám. Je to významná zelenina pro těhotné a kojíci ženy.

Sacharidy: 13 g | Tuky: 8 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 6 g | Alergeny: 1. - pš., žit., 3, 7

Večeře

Zeleninový salát s pečenými krůtími kousky

1542 KJ pro muže
1399 KJ pro ženu

Krůtí maso - má minimální obsah tuků a ve srovnání s jinými masy mnohem vyšší obsah bílkovin, které potřebujeme pro obnovu a správné fungování buněk. Je tedy z hlediska zdraví velmi kvalitním masem. Je snadno stravitelné nepodporuje usazování cholesterolu v cévách a je vhodné pro osoby s cévními a srdečními problémy. Má blahodárný vliv na imunitní systém, zabraňuje chudokrevnosti, podporuje nervový systém. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, který snižuje deprese a odstraňuje nespavost.

Ředkvička - obsahuje zejména vitamíny C a B, kyselinu listovou, bílkoviny, vápník a vlákninu. Dále železo, fosfor a draslík. Působí ve střevech proti nadýmání, také proti střevním a žaludečním potížím. Posiluje imunitu a uvolňuje hleny při vykašlávání.

Sacharidy: 33 g | Tuky: 8 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 17 g | Alergeny: 1. - pš., žit., 3, 7, 10
Celkem: 7667 KJ pro muže
Celkem: 6163 KJ pro ženu

Snídaně

Budapešťská pomazánka s domácím špaldovým rohlíkem

1711 KJ pro muže
1347 KJ pro ženu

Droždí - je bohatým zdrojem vitaminů B. Zejména vitaminu B1 – thiamin, B2 – riboflavin, B3 – niacin. Obsahuje nejen vitamíny a minerální látky, ale také je považováno za hodnotný zdroj bílkovin. Má vliv na nervovou funkci a pomáhá udržovat zdravou pokožku. Ovlivňuje trávicí ústrojí a srdeční soustavu. Má vyšší obsah chromu, který se podílí na udržení stálé hladiny glukózy v krvi, či dokáže snížit neodolatelnou chuť na sladké. Zlepšuje hladinu energie.

Tvaroh - biologická hodnota jeho mléčných bílkovin patří mezi vůbec nejvyšší, neboť se řadí k tzv. plnohodnotným. To znamená, že obsahují vyváženou směs všech aminokyselin - tak, jak je lidské tělo potřebuje. V tvarohu se koncentruje hlavně kasein, který významně ovlivňuje růstovou aktivitu člověka a má ochrannou funkci pro jaterní buňky.

Sacharidy: 25 g | Tuky: 7 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 14 g | Alergeny: 1. pš., žit., 3, 7

Dopolední svačina

Mrkvový salát s medovými mandlemi

1174 KJ pro muže
984 KJ pro ženu

Mandle - jsou úžasným zdrojem mnoha důležitých látek. Především jsou bohaté na minerály, mají vysoký obsah vápníku, draslíku, železa a zinku. Také v nich najdeme řadu nezbytných vitaminů, např. vitamin E a vitaminy skupiny B. Dále pro zažívací trakt prospěšnou vlákninu a cenné bílkoviny. Mají příznivý účinek na srdce a celý krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu v krvi a upravují krevní tlak.

MED - působí jako antibakteriální/antiseptický činitel. Obsahuje nejen mnoho uhličitanů, ale také nezřídka polyfenoly, které mohou působit jako antioxidanty. Antioxidanty, jako výživný prvek, zabraňují působení negativních důsledků stresu v organismu. Působí proti rakovině tlustého střeva.

Sacharidy: 24 g | Tuky: 6 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 9 g | Alergeny: 7, 8

Oběd

Cuketové nudle s rukolovým pestem a parmezánem

2281 KJ pro muže
1886 KJ pro ženu

Cuketa - obsahuje asi 90 % vody a je bohatá na vlákninu, vápník, hořčík a karoten. Hlavně ve slupce najdeme vitamíny A, E a B. Je vhodná k detoxikaci a pročištění těla. Draslík, který cuketa obsahuje, pomáhá vyloučit toxiny a přebytečnou vodu z organizmu. Také příznivě ovlivňují činnost ledvin.

Rukola - obsahuje cenné vitaminy a minerály pro povzbuzení vitality, zlepšení obranyschopnosti a pro očistu organismu. Její listy působí proti únavě a posilují imunitu. Pomáhá detoxikovat játra a pročišťovat krev.

Sacharidy: 48 g | Tuky: 15 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 19 g | Alergeny: 1. pš., žit., 3, 7, 8, 12

Odpolední svačina

Nivové pralinky s pažitkou

1147 KJ pro muže
845 KJ pro ženu

Pažitka - má vysokou biologickou hodnotu, obsahuje éterické oleje, vitamíny C, B2 a karoten, dále vápník, draslík, fosfor a železo. Působí mírně projímavě, močopudně, antisepticky a stimulačně. Pažitka má dobré účinky na ledviny a podporuje zažívání.

Tvaroh - biologická hodnota jeho mléčných bílkovin patří mezi vůbec nejvyšší, neboť se řadí k tzv. plnohodnotným. To znamená, že obsahují vyváženou směs všech aminokyselin - tak, jak je lidské tělo potřebuje. V tvarohu se koncentruje hlavně kasein, který významně ovlivňuje růstovou aktivitu člověka a má ochrannou funkci pro jaterní buňky.

Sacharidy: 27 g | Tuky: 9 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 10 g | Alergeny: 1. - pš., žit., 7

Večeře

Hovězí svíčková hasselback, pečené brambory, bylinkový dip

1354 KJ pro muže
1101 KJ pro ženu

Hovězí maso - má proti vepřovému vyšší obsah železa, zinku, selenu, kyseliny listové a vitaminu B12  je přirozeným zdrojem CLA (konjugovaná kyselina linolová, která napomáhá k vytvoření optimální rovnováhy mezi svalovou a tukovou hmotou v lidském těle).Hovězí maso je významným zdrojem látek a živin pro krvetvorbu. Hovězí maso patří k biologicky nejplnohodnotnějším druhům masa má jen 3 až 6 % tuku

Pepř - jekoření, které pomůže na kdejaký zdravotní problém a obsahuje mnoho prospěšných živin. Pomáhá celému organismu a obecně oddaluje projevy stárnutí našeho těla. Prospívá imunitnímu systému, ale i očím, pleti a také paměti. Obsahuje velké množství vitamínů A, C a také vitamínů skupiny B a vlákninu. Je bohatý na stopové prvky, jakými jsou draslík, mangan a vápník. Je prospěšný našim kostem, ale i srdci a celému kardiovaskulárnímu systému. Obsahuje významný kapsaicin, který má protizánětlivé účinky a zmírňuje bolesti.

Sacharidy: 25 g | Tuky: 8 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 17 g | Alergeny: 7
Celkem: 7377 KJ pro muže
Celkem: 6113 KJ pro ženu

Snídaně

Bezlepkové lívance s tvarohem a hrozny

1932 KJ pro muže
1640 KJ pro ženu

Hrozny - jsou účinným pomocníkem při zažívacích potížích, zlepšují žaludeční sekreci, střevní perilstatiku, činnost jater. Příznivě ovlivňují srdeční činnost, dýchání, rozšiřování cév, činnost ledvin i výměnu vody v těle. Jsou dobrým zdrojem draslíku. obsahují hodně antioxidantů,vlákninu-která odstraňuje ochablost střev a zácpu a zároveň odvodňuje organismus a zbavuje ho jedovatých látek.

Jáhly - jsou potravinářská surovina, která je vyráběna loupáním prosa. Mají vysokou výživovou hodnotu – obsahují minerální látky (draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek), vlákninu a vitamíny skupiny B.

Sacharidy: 28 g | Tuky: 18 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 20 g | Alergeny: 7

Dopolední svačina

Ovocný salátek s kefírovou zálivkou sypaný slunečnicovým semínkem

869 KJ pro muže
744 KJ pro ženu

Kefír - kefírová zrna jsou kombinací bakterií a kvasinek v bílkovinách, tucích a cukrech. Uspořádává imunitní systém a zvyšuje odolnost těla vůči nemocem. Reguluje krevní tlak, krevní cukr a léčí cukrovku. Má příznivý vliv na srdce a krev, léčí problémy krevního oběhu, má přímý vliv na hladinu cholesterolu, osteroporézu a revmatismus. Zlepšuje činnost jater a žlučníku, upravuje produkci žluči a produkuje vlastní antibiotika, která ničí nepřátelské bakterie a léčí vnitřní a vnější záněty. Snižuje neklid a deprese, zvyšuje energii a pocit spokojenosti.

Slunečnicové semínko - obsahuje nejen velké množství živin, které celkově prospívají nervové soustavě, ale především i klíčové živiny, které mají přímý dopad na zmírnění stavů deprese. Vysoký obsah hořčíku ve slunečnici vyvažuje hladinu vápníku v těle a napomáhá tak k regulaci nervové činnosti. Jsou velice bohaté na vitamin E, zabezpečuje naše tělo před záněty, je účinným bojovníkem proti artritiděrakovině a cukrovce. Také obsahuje velké množství draslíku, který reguluje tlak uvnitř buněk.

Sacharidy: 18 g | Tuky: 8 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 8 g | Alergeny: 7

Oběd

Vepřové maso pečené v zelenině s bulgurem

2122 KJ pro muže
1952 KJ pro ženu

Bulgur - je vyráběn namáčením a sušením pšenice. Při tomto procesu dochází k přeměně škrobu na cukr - tím se zrno stává lehce stravitelným a vystupuje jeho nezaměnitelná obilná chuť. Obsahuje bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vitamíny (především vitamín A) a minerály (fosfor, železo, hořčík) a jen zanedbatelné množství tuku. Podporuje zdraví střev a působí blahodárně na nervovou soustavu.   

Fazole - obsahují vápníkželezodraslík, vitamíny skupiny B, vitamín PP a provitamín A. Obsahují též glukokinin, která pomáhá snižovat obsah glukózy v krvi, proto jsou fazolky velmi vhodné pro diabetiky.

Sacharidy: 44 g | Tuky: 13 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 30 g | Alergeny: 1

Odpolední svačina

Polévka z červené řepy s jogurtovo-křenovými nočkami

1132 KJ pro muže
733 KJ pro ženu

Červená řepa - obsahuje malé množství vitamínu C a B, zato je velmi bohatá na bílkoviny, vlákninu, draslík, zinek a důležitou látku petkin. Posiluje metabolismus, vhodná při nemocech srdce, podporuje vylučování cholesterolu a působí proti vysokému tlaku.

Křen - je velmi bohatý zdroj vitaminu C, provitamínů A - karotenů, minerálů (železo, hořčík, draslík, vápník a fosfor). Působí proti bakteriím, virům, plísním a má charakter desinfekčního prostředku. Posilňuje odolnost organizmu, povzbuzuje chuť k jídlu a zlepšuje trávicí funkce tím, že podporuje vylučování žaludečních šťáv. Podporuje též činnost střev a posiluje i jaterní funkce.

Sacharidy: 15 g | Tuky: 7 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 7 g | Alergeny: 7

Večeře

Rajčatový mungo salát s mátou, koriandrem a camembertem

1322 KJ pro muže
1044 KJ pro ženu

Mungo - jsou malé zelené fazole, které mají svůj původ v Indii. Z nutričního hlediska jsou velmi významné pro svůj vysoký podíl vitamínů a proteinů. Jsou výborným zdrojem vápníku, hořčíku, železa, kyseliny listové, bílkovin, draslíku a vlákniny.

KORIANDR - Obsahuje silice, třísloviny, linalon, mastné oleje, kumaríny (nesmí ho užívat proto lidé s poruchami srážlivosti krve), vitamín A, B1, B2, C, geraniol, geranylacetát, gamma-terpinen. mají stimulující účinek a podporují trávení. povzbuzuje trávení, střevní peristaltiku a uvolňuje křeče v zažívacím traktu, zastavuje větry. Podporuje funkci slinivky i vykašlávání.

Sacharidy: 36 g | Tuky: 5 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 17 g | Alergeny: 7, 12
Celkem: 7528 KJ pro muže
Celkem: 6324 KJ pro ženu

Snídaně

Paprikové řezy se sázenými vejci, cereální pletýnka s čirokem

1755 KJ pro muže
1522 KJ pro ženu

Paprika - obsahuje velké množství beta karotenu, vitamínu A a C, dále vlákninu. Kromě toho také draslík, hořčík, vápník, křemík, fluor, kyselinu listovou, zinek, jód a železo. Konzumace papriky tedy mírní bolesti žil, posílí srdce, cévy, sliznici a krevní oběh. Podporuje chuť k jídlu a zlepší zrak, zpevní vazivové tkáně a je prevencí migrény. Látka kapsaicin pak pomáhá při žaludečních a střevních infekcích a posiluje obranyschopnost lidského organismu. Konzumace papriky pomáhá preventivně proti rakovině a zmírňuje záněty žaludku.

Vejce - je nezastupitelná složka naší stravy. Vaječný žloutek je zdrojem biotinu, B vitamínů (především pro nervový systém důležitého vitamínu B12), vitamínu E, D a A. Vejce obsahuje i esenciální kyselinu linolovou a fosfolipidy (lecitin), které přispívají ke snížení krevního cholesterolu. Tím se z vajíčka stává vyvážená potravina, kvalitní pro růst a vývoj.

Sacharidy: 30 g | Tuky: 12 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 14 g | Alergeny: 1. - pš., žit., 3, 7

Dopolední svačina

Borůvkové smoothie s banánem a kešu

1079 KJ pro muže
916 KJ pro ženu

Borůvky - jsou bohaté na vitamín C a mají vysoký obsah železa a antioxidačních látek. Na naše tělo borůvky působí jako dezinfekce. Pomáhají při střevních potížích a otravách jídlem. Zlepšují průchodnost cév a prokrvenost končetin.

Kešu - oříšky jsou bohaté na betakaroten, zinek, stopové prvky, které podporují růst buněk a účastní se také na tvorbě spermatu.

Sacharidy: 19 g | Tuky: 8 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 7 g | Alergeny: 8

Oběd

Celozrnné penne v omáčce ze sušených rajčata a cibulky se sýrem

2241 KJ pro muže
1880 KJ pro ženu

Bazalka - látky obsažené v této bylince mají velmi příznivý vliv na naše trávení. Protože stimulují tvorbu žluče, funkci žaludku a našeho metabolismu vůbec, dokáže výrazně pomoci při trávení tučných a těžkých jídel. Pomáhá při plynatosti a různých katarech, žaludečních a střevních potížích, má uklidňující a lehce dezinfekční účinek na žaludek a celou trávicí soustavu.

Celozrnné těstoviny - mají v podstatě jen samé přednosti. Jsou bohaté na proteiny, které jsou základní složkou buněk. Obsahují také velké množství minerálních látek jako je vápník, fosfor, hořčík nebo sodík. Je i zde velké množství vitamínů, které pozitivně ovlivňují trávení.

Sacharidy: 49 g | Tuky: 14 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 28 g | Alergeny: 1.- pš., žit., 3, 7, 12

Odpolední svačina

Tvarožník s lesním ovocem

1088 KJ pro muže
988 KJ pro ženu

Maliny - Obsahují celou škálu látek s příznivými účinky na zdraví, u kterých byly prokázány antioxidační, antimikrobiální a antikancerogenními účinky. Maliny jsou bohatým zdrojem fytonutrientů,vitaminu C , manganu, riboflavinukyseliny listovéniacinu, hořčíku, draslíku, mědi a vlákniny potravy. Maliny obsahují silné antioxidanty kvercetin a gallovou kyselinu, jež vykazují antikancerogenními účinky, působí proti onemocnění srdce a oběhového systému a projevům stárnutí. Ketony z malin jsou používané jako doplněk při snižování nadváhy.

Tvaroh - biologická hodnota jeho mléčných bílkovin patří mezi vůbec nejvyšší, neboť se řadí k tzv. plnohodnotným. To znamená, že obsahují vyváženou směs všech aminokyselin - tak, jak je lidské tělo potřebuje. V tvarohu se koncentruje hlavně kasein, který významně ovlivňuje růstovou aktivitu člověka a má ochrannou funkci pro jaterní buňky.

Sacharidy: 20 g | Tuky: 12 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 11 g | Alergeny: 1, 3, 7

Večeře

Slaný koláč s riccotou

1365 KJ pro muže
1018 KJ pro ženu

Červená řepa - obsahuje malé množství vitamínu C a B, zato je velmi bohatá na bílkoviny, vlákninu, draslík, zinek a důležitou látku petkin. Posiluje metabolismus, vhodná při nemocech srdce, podporuje vylučování cholesterolu a působí proti vysokému tlaku.

Tymián - používá se pro své působení proti průjmu a zánětech zažívacího traktu. Podstatný vliv má také na dýchací ústrojí. Mírní i kašel, obecně působí protizánětlivě. Tymián je bylinka s jedním z nejvíce antiseptickým účinkem. Působí proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Používá se nať na čaj, kapky a nebo se inhaluje.

Sacharidy: 22 g | Tuky: 13 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 14 g | Alergeny: 1 - pš., žit., 3, 7
Celkem: 7557 KJ pro muže
Celkem: 6208 KJ pro ženu

Snídaně

Celozrnný chléb s pomazánkou z červené čočky

1699 KJ pro muže
1489 KJ pro ženu

Čočka - obsahuje mnoho bílkovin a sacharidů, má vysoký obsah vitamínů skupiny B, fosforu, hořčíku, vápníku, železa, draslíku a selenu. Obsahuje také vitamín A, H, kyselinu pantotenovou, enzymy, organické kyseliny a lecitin. Čočka odvádí vodu z těla, zlepšuje krvetvorbu, působí proti depresím. Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, zásobuje buňky kyslíkem a zvyšuje výkonnost.

Bazalka - látky obsažené v této bylince mají velmi příznivý vliv na naše trávení. Protože stimulují tvorbu žluče, funkci žaludku a našeho metabolismu vůbec, dokáže výrazně pomoci při trávení tučných a těžkých jídel. Pomáhá při plynatosti a různých katarech, žaludečních a střevních potížích, má uklidňující a lehce dezinfekční účinek na žaludek a celou trávicí soustavu.

Sacharidy: 32 g | Tuky: 16 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 22 g | Alergeny: 1 -pš., žit., 3

Dopolední svačina

Jogurt s domácím ořechovým müsli s medem

1180 KJ pro muže
988 KJ pro ženu

Jogurt - obsahuje vlákninu, sacharidy, vápník, bílkoviny, sodík a nasycené mastné kyseliny. Působí blahodárně na střevní mikroflóru člověka a je nejvýznamnější probiotickou potravinou. Působí proti škodlivým mikroorganismům, protože vyvolává produkci kyseliny mléčné. Obsahuje živou mikroflóru, která aktivuje náš imunitní systém.

Ořechy - ořechy obsahují kvalitní bílkoviny, lecithin, vitamíny B (nejvíce mandle), provitamín A (kešu, pistácie), vitamín E, který chrání tuky před žluknutím (lískové ořechy, mandle, jedlé kaštany, arašídy, vlašské ořechy) a kyselinu listovou (arašídy, lískové ořechy, mandle), která je potřebná zejména v těhotenství.

Sacharidy: 36 g | Tuky: 12 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 15 g | Alergeny: 1 - pš., žit., 7, 8

Oběd

Kuřecí sweet and sour s jasmínovou rýží

2211 KJ pro muže
1803 KJ pro ženu

Jasmínová rýže - obsahuje hodně škrobů a hodnotných vitamínů a minerálů. Má vliv na snižování cholesterolu v krvi.

Drůbeží maso - obsahuje všechny základní živiny důležité pro výživu člověka. Má vyšší obsah bílkovin, nižší energetickou hodnotu a příznivější složení mastných kyselin.

Sacharidy: 43 g | Tuky: 11 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 31 g | Alergeny:

Odpolední svačina

Batátový krém s uzenou paprikou

1017 KJ pro muže
744 KJ pro ženu

Mléko - obsahuje živiny potřebné pro výživu člověka. Především jsou to bílkoviny, mléčný cukr- příznivě podporuje činnost některých střevních mikroorganismů a tím i využitelnost některých živin. Je hlavním zdrojem vápníku. Dále obsahuje fosfor, draslík, hořčík, sodík, chlór, síru i řadu stopových prvků, vitamín B2, A, karoten, B1, B6, E, K, D a C.

Paprika - obsahuje velké množství beta karotenu, vitamínu A a C, dále vlákninu. Kromě toho také draslík, hořčík, vápník, křemík, fluor, kyselinu listovou, zinek, jód a železo. Konzumace papriky tedy mírní bolesti žil, posílí srdce, cévy, sliznici a krevní oběh. Podporuje chuť k jídlu a zlepší zrak, zpevní vazivové tkáně a je prevencí migrény. Látka kapsaicin pak pomáhá při žaludečních a střevních infekcích a posiluje obranyschopnost lidského organismu. Konzumace papriky pomáhá preventivně proti rakovině a zmírňuje záněty žaludku.

Sacharidy: 17 g | Tuky: 5 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 9 g | Alergeny: 7

Večeře

Pečené filé na rajčatech, míchaný salátek

1450 KJ pro muže
1184 KJ pro ženu

Rybí maso - obsahuje velké množství plnohodnotných bílkovin. Je bohaté také na vitamíny A,B a D. Mořské ryby ještě navíc obsahují jód, který je důležitý mimo jiného i pro správnou funkci mozku. Ryby obsahují omega 3 mastné kyseliny (kyseliny EPA a DHA, které jsou obsaženy jak v rybím tuku tak i v rybím mase), které chrání náš kardiovaskulární systém, pomáhají snižovat krevní tlak a mohou pomoci i při psychických poruchách..

Dýňová semínka - obsahují hodnotné tuky, esenciální mastné kyseliny Omega 3 i 6, aminokyseliny a proteiny, zinek, hořčík, vitamíny B, E, železo a mangan. Zmírňují stres, snižují cholesterol, vysoký krevní tlak a riziko Infarktu. Pomáhají při zánětech močových cest a jsou vhodnou prevencí problémů s prostatou. Díky obsahu zinku zlepšují stav vlasů a nehtů.

Sacharidy: 32 g | Tuky: 17 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 22 g | Alergeny: 4, 7

Na tento den nebyl vytvořen jídelníček.

Na tento den nebyl vytvořen jídelníček.

Seznam alergenů

1. obiloviny obsahující lepek, 2. Korýši a výrobky z nich, 3. Vejce a výrobky z nich, 4. Ryby a výrobky z nich, 5. Jádra podzemnice olejné(arašídy) a výrobky z nich, 6. Sójové boby a výrobky z nich, 7. Mléko a výrobky z něj, 8. Skořápkové plody: mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu ořechy, pekanové ořechy, para ořechy, pistácie, makadamie a výrobky z nich, 9. Celer a výrobky z něj, 10. hořčice a výrobky z ní, 11. Sezamová semena a výrobky z nich, 12. Oxid siřičitý a siřičitany v koncentracích vyšších než 10 mg/kg, 13. Vlčí bob a výrobky z něj, 14. Měkkýši a výrobky z nich

pozn. Uvedené hodnoty makronutrientů odpovídají standartu - žena