Týdenní FFmenu

OD 26.6.2017 DO 2.7.2017

Chutnalo Vám některé z našich jídel? Přihlaste se a sdělte nám to stisknutím tlačítka "Chutnalo mi". Děkujeme.

Celkem: 7599 KJ pro muže
Celkem: 6211 KJ pro ženu

Snídaně

Míchané tofu se žampióny, chléb se sezamovými semínky

1566 KJ pro muže
1331 KJ pro ženu

Sezamové semínko - v malém semínku se ukrývá velká léčivá síla s pozitivním vlivem na celý organismus. Obsahuje kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, stopové prvky, vlákninu. Je výborným zdrojem vápníku, fosforu, železa, zinku, draslíku. Má také kvalitní olej, který pozitivně ovlivňuje cholesterol a spoustu vitamínů, hlavně E, B, karoteny. Je vhodný při chudokrevnosti, na deprese, prospívá cévám a srdci, zlepšuje imunitní systém, obranyschopnost organismu a metabolismu. U žen v menopauze zmírňuje návaly horka.

Kurkuma - neboli indický šafrán. Má nedocenitelné příznivé účinky na naše tělo. Kurkuma zmírňuje záněty a je silným antioxidantem. Obsahuje vitamíny A a C a železo. Zajímavá látka kurkumin, kterou kurkuma obsahuje, vyniká protirakovinnými a antibakteriálními účinky. Snižuje také hladinu cholesterolu v krvi, chrání před zhoršováním paměti a srdečními záchvaty.

Sacharidy: 25 g | Tuky: 13 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 15 g | Alergeny: 1, 6, 11

Dopolední svačina

Květákový nákyp

870 KJ pro muže
687 KJ pro ženu

Květák - obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, stopových prvků, kyselinu listovou, vitamín B12 a B5, E, draslík, zinek, flor. Je močopudný, vhodný při ledvinových potížích, podporuje růst a obnovu buněk, podporuje krvetvorbu, snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém, působí proti infekcím a má kladný vliv na nemoci močového měchýře a tlustého střeva.

Muškátový oříšek - podporuje trávení a působí proti nadýmáníUrčován je i k domácí léčbě astmatu, nespavosti

Sacharidy: 12 g | Tuky: 8 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 16 g | Alergeny: 1, 3, 7

Oběd

Meruňkové knedlíky s tvarohem a medem

2794 KJ pro muže
2371 KJ pro ženu

Tvaroh - biologická hodnota jeho mléčných bílkovin patří mezi vůbec nejvyšší, neboť se řadí k tzv. plnohodnotným. To znamená, že obsahují vyváženou směs všech aminokyselin - tak, jak je lidské tělo potřebuje. V tvarohu se koncentruje hlavně kasein, který významně ovlivňuje růstovou aktivitu člověka a má ochrannou funkci pro jaterní buňky.

Meruňky - obsahují tolik zdraví prospěšných látek, že jim oprávněně patří označení ovoce zdraví. Značné množství beta-karotenu, tedy antioxidantu velmi účinného například také v prevenci nádorových chorob. Kromě zdraví prospěšných látek posilujících imunitu, peristaltiku střev a snižujících hladinu cholesterolu nabízejí meruňky i další, jež zpomalují stárnutí organismu.

Sacharidy: 71 g | Tuky: 18 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 8 g | Alergeny: 1, 3, 7

Odpolední svačina

Fazolová polévka se zeleninou

605 KJ pro muže
402 KJ pro ženu

Mrkev - je důležitá především pro beta-karoteny. Působí jako antioxidant. Obsahuje vitamíny A,B,C,D a také vlákninu. Některé látky obsažené v mrkvi na sebe váží těžké kovy, pomáhají je tak lépe odvádět. Podporuje vylučování cholesterolu z těla.

Fazole - obsahují vápník, železo, draslík, vitamíny skupiny B, vitamín PP a provitamín A. Obsahují též glukokinin, která pomáhá snižovat obsah glukózy v krvi, proto jsou fazolky velmi vhodné pro diabetiky.

Sacharidy: 12 g | Tuky: 4 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 5 g | Alergeny:

Večeře

Hovězí medailonky a salát s červenou řepou a quinoou

1764 KJ pro muže
1420 KJ pro ženu

Javorový sirup - kromě sacharózy obsahuje vitaminy řady B, vápník, železo a stopová množství dalších minerálních látek.

Quinoa - její bílkovinnový obsah je velmi vysoký. Obsahuje vyvážený soubor esenciálních aminokyselin a velké množství proteinu. Je velmi dobrým zdrojem vlákniny a fosforu  s vysokým obsahem hořčíku a železa.

Sacharidy: 20 g | Tuky: 27 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 16 g | Alergeny: 10
Celkem: 7438 KJ pro muže
Celkem: 5933 KJ pro ženu

Snídaně

Kefírový muffin s hruškou

1541 KJ pro muže
1003 KJ pro ženu

Kefír - kefírová zrna jsou kombinací bakterií a kvasinek v bílkovinách, tucích a cukrech. Uspořádává imunitní systém a zvyšuje odolnost těla vůči nemocem. Reguluje krevní tlak, krevní cukr a léčí cukrovku. Má příznivý vliv na srdce a krev, léčí problémy krevního oběhu, má přímý vliv na hladinu cholesterolu, osteroporézu a revmatismus. Zlepšuje činnost jater a žlučníku, upravuje produkci žluči a produkuje vlastní antibiotika, která ničí nepřátelské bakterie a léčí vnitřní a vnější záněty. Snižuje neklid a deprese, zvyšuje energii a pocit spokojenosti.

Celozrnná mouka - na rozdíl od bílé mouky, která obsahuje pouze vnitřní části obilného zrna (endosperm- zdroj škrobu a bílkovin) bez obalových vrstev, obsahuje celozrnná mouka i vnější obaly zrna. Obalové vrstvy zrna jsou bohaté na bílkoviny, minerální látky a tuky. Obsahuje pro náš organizmus tak potřebnou vlákninu, vitamíny a esenciální mastné kyseliny.

Sacharidy: 45 g | Tuky: 35 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 10 g | Alergeny: 1, 3, 7

Dopolední svačina

Melounové smoothie s limetkou a mátou

996 KJ pro muže
758 KJ pro ženu

Chia - jsou drobnými semínky šalvěje hispánské. Mají vynikající HYDROFILNÍ vlastnosti, tj. vysokou schopnost vázat na sebe vodu - 1 díl semínek dokáže zvětšit svůj objem až 12x, pomáhají tělu zajistit vyšší hydrataci. Semínka chia jsou významným zdrojem proteinů, kvalitních sacharidů, tuků, z nichž mají vysoké zastoupení rostlinné Omega-3 mastné kyseliny a v neposlední řadě obsah až 34g vlákniny. Dále obsahují řadu antioxidantů,  vápník (5x víc vápníku než v mléce) železo, zinek, draslík, magnesium, fosfor a další důležité živiny v čisté a přírodní formě. Mají schopnost snižovat hladinu krevního cukru a pozitivní vliv při předcházení kardiovaskulárním onemocněním. Dále jsou vhodnou součástí jídelníčku osob s onemocněním srdce, krevního oběhu nebo zvýšeným LDL cholesterolem.

Meloun - pročišťuje organismus a zbavuje ho od usazených produktů látkové výměny, volných radikály, zpevňuje pojivovou tkáň a tím udržuje pokožku svěží a hebkou, zlepšuje náladu, odstraňuje nebo alespoň mírní stres, přispívá ke zmírnění celulitidy, zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů

Sacharidy: 15 g | Tuky: g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 4 g | Alergeny:

Oběd

Špaldové halušky s nivou a ořechy

2692 KJ pro muže
2385 KJ pro ženu

Ořechy - ořechy obsahují kvalitní bílkoviny, lecithin, vitamíny B (nejvíce mandle), provitamín A (kešu, pistácie), vitamín E, který chrání tuky před žluknutím (lískové ořechy, mandle, jedlé kaštany, arašídy, vlašské ořechy) a kyselinu listovou (arašídy, lískové ořechy, mandle), která je potřebná zejména v těhotenství.

Špaldová mouka -  obsahuje téměř všechny základní složky důležité pro zdravý lidský organizmus, včetně bílkovin, tuku, sacharidu, vitaminu, minerálií. Pšenice špalda je výborným zdrojem některých vitamínu skupiny B, především thiaminu (B1), riboflavinu (B2), ale také niacinu. Zajímavý je obsah ß-karotenu a thiokyanátu, který působí regeneračně na tělní buňky a chrání proti infekcím. Vyšší je obsah draslíku důležitého pro regulaci osmotického tlaku v buňkách, síry i hořčíku. Z hlediska zdravotního se špaldě připisují pozitivní účinky na stimulaci imunitního systému, cení se její lehká stravitelnost a vhodnost při léčení některých alergií.

Sacharidy: 77 g | Tuky: 36 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 29 g | Alergeny: 1, 3, 7, 8

Odpolední svačina

Tzatziky, křehký celozrnný chlebíček

784 KJ pro muže
627 KJ pro ženu

Koprv - kopru je silice, která obsahuje karvol limonen a pheladrin. Bílkoviny, aminy, organické kyseliny, flavonoidy, vitamín C, karoten, železo a další minerály. Snižuje krevní tlak a zlepšuje prokrvení srdečního svalu, působí proti nadýmání, tlumí křečovité bolesti břicha, zlepšuje trávení a podporuje tvorbu mateřského mléka, působí močopudně a desinfekčně v oblasti močových cest, likviduje střevní parazity, zvláště u dětí.

Okurka - je tím nejlepším přírodním diuretikem, který známe. Obsahuje vitamíny, především C, B1 a B2, bílkoviny a betakaroten. Okurky nám čistí zažívací ústrojí, posilují pružnost vlasů, zbavují tělo zplodin a působí protizánětlivě. Vysokým obsahem draslíku v okurkách je jejich šťáva, velmi hodnotná při vysokém a nízkém tlaku. Obsahuje enzym erepsin, který štěpí bílkoviny, zabíjí bakterie a parazitující červy. Umí čistit střeva.

Sacharidy: 14 g | Tuky: 2 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 5 g | Alergeny: 1, 7

Večeře

Tuňákové karbanátky s hráškovým pyré a babykarotkou

1425 KJ pro muže
1160 KJ pro ženu

Tuňák - pomůže nejen zdraví, ale také půvabu. Látky v něm obsažené totiž zlepšují kvalitu vlasů a nehtů a zmírňují projevy lupénky. Velký podíl na tom má také fosfor, důležitý pro zdraví zubů. Maso tuňáka je bohaté na bílkoviny, jež jsou velice důležité pro stavbu svalové tkáně a představují nezbytnou složkou kompletní, lehké a vyvážené stravy. Obsahuje důležité vitamíny A, B2, B12, a v potravinách vzácný vitamin D a vitamin B3 (PP), který je nezbytný pro mozkovou činnost. Obsahuje také důležité stopové prvky jako je jód, vápník, fosfor a selen a omega-3-nenasycené kyseliny, které mohou snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Hrášek - je bohatým zdrojem vitamínu C a B, rostlinných bílkovin a vlákniny. Čistí zažívací trakt a dodá tělu okamžitě energii. Hrášek také podporuje růst svalů a pevnost kostí. Pomáhá snižovat cholesterol v krvi.

Sacharidy: 41 g | Tuky: 5 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 24 g | Alergeny: 3, 4, 7
Celkem: 7436 KJ pro muže
Celkem: 6063 KJ pro ženu

Snídaně

Jahodový koláč s ořechovou drobenkou

1345 KJ pro muže
1126 KJ pro ženu

Jogurt - obsahuje vlákninu, sacharidy, vápník, bílkoviny, sodík a nasycené mastné kyseliny. Působí blahodárně na střevní mikroflóru člověka a je nejvýznamnější probiotickou potravinou. Působí proti škodlivým mikroorganismům, protože vyvolává produkci kyseliny mléčné. Obsahuje živou mikroflóru, která aktivuje náš imunitní systém.

Jahody - obsahují velké množství vitamínu C a organických kyselin. Působí na prevenci nádorových onemocnění, jsou lehce stravitelné, mají velice málo přírodního cukru.

Sacharidy: 40 g | Tuky: 10 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 7 g | Alergeny: 1, 3, 7, 8

Dopolední svačina

Řeřichová pomazánka, celozrnný šnek s mákem

1001 KJ pro muže
870 KJ pro ženu

Řeřicha - obsahuje vitamíny a další důležité látky. Zlepšuje krevní obraz, je  účinná při ledvinových potížích, při zánětu močového měchýře i  na pročištění dýchacích cest a na podporu trávení.

Droždí - je bohatým zdrojem vitaminů B. Zejména vitaminu B1 – thiamin, B2 – riboflavin, B3 – niacin. Obsahuje nejen vitamíny a minerální látky, ale také je považováno za hodnotný zdroj bílkovin. Má vliv na nervovou funkci a pomáhá udržovat zdravou pokožku. Ovlivňuje trávicí ústrojí a srdeční soustavu. Má vyšší obsah chromu, který se podílí na udržení stálé hladiny glukózy v krvi, či dokáže snížit neodolatelnou chuť na sladké. Zlepšuje hladinu energie.

Sacharidy: 45 g | Tuky: 6 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 10 g | Alergeny: 1, 7

Oběd

Robi ve sweet and sour omáčce, basmati rýže

2501 KJ pro muže
2044 KJ pro ženu

ROBI - je směs rostlinných bílkovin, která se podílem bílkovin, konzistencí, vzhledem a chutí vyrovná masu a může ho plně nahradit. Má nízký obsah sacharidů, je snadno stravitelný a přitom nepostrádá důležité výživové látky, neobsahující žádné živočišné bílkoviny, tuky, cholesterol, sóju, glutamát, syntetická barviva a konzervanty.

Sojová omáčka - obsahuje velké množství antioxidantů a může být proto zdraví prospěšná jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám.

Sacharidy: 45 g | Tuky: 7 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 28 g | Alergeny:

Odpolední svačina

Acidofilní mléko s příchutí banánu

982 KJ pro muže
721 KJ pro ženu

Acidofilní mléko - jedná se o kysaný mléčný výrobek, který obsahuje bifidogenní mikroorganismy. Má dobrý vliv na lidský organismus, a to hlavně na trávicí ústrojí, protože obnovuje střevní mikroflóru. Zabraňuje kvašení ve střevě a dodává do těla vitamín B12. Podporuje regeneraci kůže, pomáhá k obnově přirozeného prostředí ve střevech, podporuje obranyschopnost organismu a má léčebné účinky při zažívacích obtížích.

BANÁN - vyniká obsahem důležitých vitamínů B6, B1, B2 a C. Vitamín B6 je důležitý pro tvorbu a obnovu svalů, při kožních a nervových onemocněních. Je prospěšný pro oči a pleť, a zlepšuje obranyschopnost organismu. Pomáhá proti srdečním chorobám. Vitamín B1 působí příznivě na nervový systém i proti únavě. B2 v banánech ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v těle a má vliv na dobré fungování našeho metabolismu

Sacharidy: 36 g | Tuky: 10 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 15 g | Alergeny: 7

Večeře

Fazolkový salát s fetou a řeckým kuřecím plátkem

1607 KJ pro muže
1302 KJ pro ženu

Zelené fazolky - jsou bohaté na železo, vápník, draslík, hořčík, mangan, vitamíny skupiny B, C, spoustu nukleových kyselin- /pomáhají regenerovat a omlazovat buňky/, bílkoviny, kyselinu listovou a vlákninu. Působí proti únavě, nervozitě. Napomáhají pohybu střev a správnému vyprazdňování, a působí jako antioxidant. Jsou vhodné pro osoby s poruchou jater, protože velký obsah vlákniny dokáže vázat i jedovaté a tukové látky.

Drůbeží maso - obsahuje všechny základní živiny důležité pro výživu člověka. Má vyšší obsah bílkovin, nižší energetickou hodnotu a příznivější složení mastných kyselin.

Sacharidy: 13 g | Tuky: 13 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 38 g | Alergeny: 7
Celkem: 7548 KJ pro muže
Celkem: 6080 KJ pro ženu

Snídaně

Špenátová frittata s mozzarellou, pletýnka se lněnými semínky

1635 KJ pro muže
1451 KJ pro ženu

Špenát - obsahuje karotenoidy (i beta-karotenu), a to ve vysokých koncentracích. Obsahuje také lutein, karotenový pigment, který působí antioxidačně. Pravidelné požívání zeleniny s tmavými listy může chránit před mnoha druhy zhoubného bujení. Špenát je hodnotným zdrojem draslíku, který je - jak bylo poslední dobou opakovaně zjištěno - důležitým činitelem při regulaci krevního tlaku.

Mozzarela - obsahuje velké množství vápníku a bílkovin. Má nízký obsah tuku, proto se často přidává do dietního jídelníčku. Obsahuje syrovátku.

Sacharidy: 54 g | Tuky: 24 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 33 g | Alergeny: 1, 3, 7

Dopolední svačina

Jogurt se semínkovou granolou, kokosem a ovocem

998 KJ pro muže
733 KJ pro ženu

Kokos - obsahuje velké množství draslíku, vitamínu C a kromě vitamínu B6 a B12 i všechna ostatní "béčka". Kokos sám o sobě nám může poskytnout nezanedbatelnou dávku vápníku, nasycených tuků a vlákniny.

Slunečnicové semínko - obsahuje nejen velké množství živin, které celkově prospívají nervové soustavě, ale především i klíčové živiny, které mají přímý dopad na zmírnění stavů deprese. Vysoký obsah hořčíku ve slunečnici vyvažuje hladinu vápníku v těle a napomáhá tak k regulaci nervové činnosti. Jsou velice bohaté na vitamin E, zabezpečuje naše tělo před záněty, je účinným bojovníkem proti artritidě, rakovině a cukrovce. Také obsahuje velké množství draslíku, který reguluje tlak uvnitř buněk.

Sacharidy: 52 g | Tuky: 15 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 10 g | Alergeny: 1, 7, 11, 12

Oběd

Opečené bylinkové tofu, šťouchané brambory s pažitkou, kedlubnové zelí

2241 KJ pro muže
1857 KJ pro ženu

Brambory - jsou bohaté na hořčík a draslík, vitamín A, B a C, vlákninu, bílkoviny, kyselinu citrónovou, polyfenoly, minerální látky a vitamíny C, B1, B2 a PP. Dále obsahují alantonin, látka která urychluje regenerační procesy v organismu, zvyšuje tvorbu neutrofilních leukocytů, které se podílejí na obraně proti různým bakteriálním infekcím a pohlcují cizorodé látky. Podílí se na tvorbě tkaniva.

KEDLUBNA - kedluben má až 60 mg vitaminu C ve 100 g, pro leckoho možná překvapivě mnoho karotenu, vitamínu E, vitamíny skupiny B a vzácný vitamín K. Dále obsahuje kyselinu nikotinovou, listovou, kyselinu panthothenovou, draslík, vápník, železo, zinek. Nalezneme v něm i draslík, vápník, fosfor, hořčík, sodík, chlór, bór, železo, jód, kobalt, měď, molybden, nikl, stříbro, chróm, fluor, zinek i protisklerotický inositol a sloučeniny síry, biotin a selen. Kedlubny v sobě obsahují cholagogum, což je látka zvyšující vylučování žluči a urychlující vyprazdňování žlučníku, podporují krvetvorbu. Spouští látkovou přeměnu v buňkách, působí proti bakteriím, zvyšuje odolnost proti stresu a schopnost soustředění,stimuluje dýchání buněk.

Sacharidy: 45 g | Tuky: 12 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 16 g | Alergeny: 6

Odpolední svačina

Domácí čokoládový termix

981 KJ pro muže
738 KJ pro ženu

Tvaroh - biologická hodnota jeho mléčných bílkovin patří mezi vůbec nejvyšší, neboť se řadí k tzv. plnohodnotným. To znamená, že obsahují vyváženou směs všech aminokyselin - tak, jak je lidské tělo potřebuje. V tvarohu se koncentruje hlavně kasein, který významně ovlivňuje růstovou aktivitu člověka a má ochrannou funkci pro jaterní buňky.

Mléko - obsahuje živiny potřebné pro výživu člověka. Především jsou to bílkoviny, mléčný cukr- příznivě podporuje činnost některých střevních mikroorganismů a tím i využitelnost některých živin. Je hlavním zdrojem vápníku. Dále obsahuje fosfor, draslík, hořčík, sodík, chlór, síru i řadu stopových prvků, vitamín B2, A, karoten, B1, B6, E, K, D a C.

Sacharidy: 17 g | Tuky: 4 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 4 g | Alergeny: 7

Večeře

Zeleninový salát s bylinkovou zálivkou, pečeným sýrem a šunkou

1693 KJ pro muže
1301 KJ pro ženu

Mungo - jsou malé zelené fazole, které mají svůj původ v Indii. Z nutričního hlediska jsou velmi významné pro svůj vysoký podíl vitamínů a proteinů. Jsou výborným zdrojem vápníku, hořčíku, železa, kyseliny listové, bílkovin, draslíku a vlákniny.

Římský salát - všechny vitamíny a minerály v salátu jsou výborné při prevenci nebo již při potížích s trávením a se střevy. Jsou výborným zdrojem vitamínu A - ve formě beta-karotenu, dále fosfátů, vitamínu C, vitamínu B1, vitamínu B2, organického manganu a chrómu. Saláty jsou velice ceněny jako výborný zdroj vysoce kvalitní vlákniny. Vláknina zelených salátů je dalším přínosem ke zdraví našich vnitřností. Navíc na sebe dokáže navázat anorganické soli ze žluči a vyloučit je z těla. Díky tomuto tělo vyrobí více žluči, která zničí "špatný" cholesterol.

Sacharidy: 19 g | Tuky: 14 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 20 g | Alergeny:
Celkem: 7851 KJ pro muže
Celkem: 6497 KJ pro ženu

Snídaně

Jablečný jáhelník se švestkami

1822 KJ pro muže
1514 KJ pro ženu

Švestky - jsou významným zdrojem vitamínů B a E. Mají také zásobu minerálů, například vápníku, fosforu, železa a draslíku. Podporují tvorbu krve a starají se o zdraví vlasů, nehtů, zubů a kostí. Ve větším množství mohou působit jako projímadlo.

Jablka - obsahují vitamín C a řadu antioxidantů, které chrání DNA v lidských buňkách a snižují tak riziko vzniku rakoviny, podobně jako množství vlákniny. Snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu a krevních tuků, posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh, stabilizují hladinu cukru v krvi, čistí střeva a posilují dásně.

Sacharidy: 45 g | Tuky: 3 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 6 g | Alergeny: 3, 7, 12

Dopolední svačina

Hroznové smoothie s mrkví a mandlemi

1002 KJ pro muže
798 KJ pro ženu

Hroznový cukr - je nejdůležitějším zdrojem energie pro naše tělo, je naprosto nezbytný pro správnou činnost červených krvinek a srdce. Zároveň je také pro tělo nejrychleji vstřebatelným cukrem. Organismus z něj začne čerpat energii téměř okamžitě po pozření. Jeho hlavní rozdíl oproti nejužívanějšímu řepnému cukru se skrývá v daleko nižší sladivosti. Právě z tohoto důvodu je vhodné jej užívat při nepřekonatelné touze po sladkém u jedinců, kteří momentálně drží dietu. Nepodporuje totiž ve velké míře tloustnutí a navíc je shovívavější k hladině cholesterolu v krvi.

Mandle - jsou úžasným zdrojem mnoha důležitých látek. Především jsou bohaté na minerály, mají vysoký obsah vápníku, draslíku, železa a zinku. Také v nich najdeme řadu nezbytných vitaminů, např. vitamin E a vitaminy skupiny B. Dále pro zažívací trakt prospěšnou vlákninu a cenné bílkoviny. Mají příznivý účinek na srdce a celý krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu v krvi a upravují krevní tlak.

Sacharidy: 31 g | Tuky: 6 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 5 g | Alergeny: 8

Oběd

Těstovinový salát se šmakounem

2884 KJ pro muže
2559 KJ pro ženu

Šmakoun - je proteinový plátek-zdravá alternativa masa.Má vysokou hodnotu bílkovin,neobsahuje lepek a gluten.

Yofresh - je moderní zdravou alternativou klasické majonézy, neboť při zachování tradičních chuťových vlastností obsahuje snížené množství tuku a velkého obsahu jogurtu.

Sacharidy: 70 g | Tuky: 24 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 25 g | Alergeny: 1, 3, 7

Odpolední svačina

Salát z bílé ředkve se sýrem

564 KJ pro muže
345 KJ pro ženu

Zakysaná smetana - je mléčný výrobek vyráběný fermentací pomocí bakterií mléčného kvašení. Obsahuje mléčnou bílkovinu zakysanou=naštěpenou, je tudíž lépe stravitelná. Kysané mléčné výrobky jsou lépe stravitelné, nezatěžují tolik trávicí systém, nenadýmají. 

Sýr - se vyrábí z pasterizovaného kravského mléka. Naše tělo díky sýru přijímá důležitý vápník a bílkoviny. Mléčná bílkovina obsahuje plné spektrum všech nepostradatelných aminokyselin. Sýry jsou tedy výborným zdrojem hodnotných proteinů. V sýrech se nachází poměrně velké množství tryptofanu – aminokyseliny, která uvolňuje od stresu a napomáhá navodit spánek. Z vitamínů jsou v sýrech nejvíce zastoupeny vit. A, D, E, vit B2 a B12. 

Sacharidy: 12 g | Tuky: 4 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 8 g | Alergeny: 1, 7

Večeře

Krůtí copánek s adžikou a pečenými brambory, dip

1579 KJ pro muže
1281 KJ pro ženu

Šalvěj - má antibiotické účinky, proto se užívá při onemocnění močových cest, zažívacího traktu a při gynekologických zánětech. Chladný šalvějový nálev v malých dávkách snižuje pocení. Uklidňuje nervy, hubí plísně

Cibule - nejvýznamnější látkou obsaženou v cibuli je Alicin-látka se silně antibiotickým účinkem v našem těle.Dále obsahuje vitamíny a minerály.Je bohatá na kyselinu listovou.Posiluje žaludek a střeva,kde napomáhá udržet zdravou mikrofloru,redukuje vysoký krevní tlak.Cibule celkově podporuje srdeční činnost a čistí náš cévní a žilní systém.Pomáhá předcházet křečovým žilám,poruchám prokrvování,hemeroidům a infarktu.

Sacharidy: 47 g | Tuky: 28 g, z nich nasycené tuky: g | Bílkoviny: 32 g | Alergeny: 7

Na tento den nebyl vytvořen jídelníček.

Na tento den nebyl vytvořen jídelníček.

Seznam alergenů

1. obiloviny obsahující lepek, 2. Korýši a výrobky z nich, 3. Vejce a výrobky z nich, 4. Ryby a výrobky z nich, 5. Jádra podzemnice olejné(arašídy) a výrobky z nich, 6. Sójové boby a výrobky z nich, 7. Mléko a výrobky z něj, 8. Skořápkové plody: mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu ořechy, pekanové ořechy, para ořechy, pistácie, makadamie a výrobky z nich, 9. Celer a výrobky z něj, 10. hořčice a výrobky z ní, 11. Sezamová semena a výrobky z nich, 12. Oxid siřičitý a siřičitany v koncentracích vyšších než 10 mg/kg, 13. Vlčí bob a výrobky z něj, 14. Měkkýši a výrobky z nich

pozn. Uvedené hodnoty makronutrientů odpovídají standartu - žena