Již se pomalu blížíme do období, kdy teplota na teploměru se bude blížit k 30 °C a s tímto obdobím taky přichází spousta dotazů ohledně toho, kolik vody by člověk měl denně vypít? Na tuto otázku se tedy podíváme blíže.
V průběhu několika let kolovalo hned několik doporučení a studií, kde se jejich odpověď odlišovala. My však jsme zastánci toho, že žádné univerzální řešení neexistuje, a že je to spíše o daném jednotlivci, protože tělo a potřeby každého jsou úplně odlišné. Co bychom tedy měli pozorovat, abychom měli dostatečný přísun tekutin?
Lidské tělo je tvořeno převážně vodou. Tělo u dospělého člověka je tvořeno přibližně s 55–65% vody. Voda je obsažena v každé buňce lidského těla, bez vody se neobejde žádný metabolický proces a zabezpečuje spoustu klíčových tělesných funkcí společně i s vyplavováním škodlivin z těla převážně pomocí močí, ale i pocením a dýcháním.
Jak jsme již zmínili, neexistuje žádné univerzální doporučení, kolik tekutin máte denně vypít. Stejně jako u příjmu potravy, tak i příjmu tekutin je to zcela individuální a liší se to.
Sladkosti, slaná jídla, kořeněná jídla, kofeinové nápoje podporují odvodňování organismu, naopak ovoce a zelenina obsahuje vysoké množství vody.
Když jste nemocní, tělo ztrácí mnohem více tekutin. Při zvýšených teplotách se více potíte, a tudíž Vaše tělo odvádí větší množství a metabolismus se pomocí vody zbavuje škodlivin.
Pokud máte přes den fyzickou aktivitu, ať už je to fyzicky náročné zaměstnání nebo pravidelné navštěvování posilovny, musíte přijmout mnohem více tekutin než člověk, který pracuje např. v kanceláři a nemá žádnou fyzicky náročnou aktivitu.
Během letních dní se díky zvýšeným teplotám více potíme, a proto bychom měli přijmout více tekutin než při chladných dnech. To samé platí i o návštěvách teplejších oblastech, nicméně dostatečný příjem tekutin i v zimních měsících je důležitý.
Těhotné a kojící ženy by měli přijímat určitě více tekutin, jelikož v jejich těle se nachází dva a více organismů.
Váš denní příjem tekutin se tedy může lišit na základě těchto faktorů. Váš denní příjem tekutin by se tedy měl pohybovat okolo 30–45 ml vody/ 1 kg Vaší tělesné hmotnosti.
Ohledně toho, kolik bychom měli vypít tekutin existuje řada studií, která mají odlišnou odpověď, nicméně všichni se shodnou na tom, že nejvhodnější a nejlepší tekutina, kterou tělu můžete dopřát je samotná pitná voda, která dodá tělu potřebnou hydrataci bez zbytečných kalorií a cukrů. Když je zmínka o cukru, měli bychom být velice obezřetní, které nápoje konzumujeme, často si neuvědomujeme, kolik zbytečných kalorií do sebe díky pití sladkých limonád, alkoholu apod. dostáváme. Tyto slazené nápoje obsahují vysoké množství cukrů, tudíž i kalorií. To samé platí i o smoothies, které se tváří jako velice zdravý nápoj, ale mohou obsahovat vysoké množství cukrů, a proto bychom měli být obezřetní. Tyto smoothies se objevují i v našem jídelníčku, ale vždy je to v rámci dodržení správného kalorického příjmu a doplnění energie v normě.
Na trhu se v současné době nachází i spousta slazených nápojů, které se pyšní tím, že jsou bez kalorické, že neobsahují žádný cukr. To je samozřejmě pravda, ale tyto nápoje obsahují umělá sladidla, u kterých stojí za zmínku to, že tyto umělá sladila nemusí být pro tělo zdravé, ne-li horši než samotný cukr v klasických slazených nápojích.
Pokud jste nadšenci kofeinových nápojů (kafe, energy drinky) nebo alkoholu, měli byste brát v potaz to, že tyto nápoje mají diuretické (močopudné) účinky, a tak tělo spíše odvodňují. Pokud si tedy tyto nápoje dopřáváte, měli byste i myslet na to, že je potřeba vypít dostatečné množství tekutin obyčejné vody.
Pitný režim bychom si měli hlídat průběžně po celý den a doplňovat pravidelně. Pocit žízně, sucho v ústech jsou příznaky toho, že jsme na pitný režim opomněli a k tomuto stavu bychom se neměli dostávat. Tyto příznaky mohou vést k dehydrataci organismu, které se projevuje právě pocitem žízně, vysušenými rty, únavou, malátností, bolestí hlavy apod.
Připravili jsme pro vás strašidelně výhodnou nabídku! 🎃 Tento Halloween máte jedinečnou šanci získat naše produkty s děsivou slevou 50 %. Ale pozor, tato akce vyprší přesně o půlnoci, takže neváhejte dlouho! 🕷️👻
S radostí vám oznamujeme, že nyní rozvážíme naše produkty do nových lokalit. Díky tomu můžete i vy využít naše služby a nechat si doručit své oblíbené jídlo přímo k vašim dveřím. Sledujte naše stránky pro více informací a neváhejte využít této nové možnosti!
Připravili jsme pro vás speciální nabídku, která vám zpříjemní slunečné dny! Ať už jste na cestě za svou vysněnou postavou, nebo si chcete jednoduše užívat chutné a zdravé jídlo bez starostí o vaření, máme pro vás řešení! Využijte slevu 15 % na všechny naše služby s FF Menu! 🍽️💪
Kalorický surplus je pojem, se kterým se často setkáváme v souvislosti s budováním svalové hmoty a zvyšováním fyzické výkonnosti. Jedná se o stav, kdy jedinec přijímá více kalorií, něž jeho tělo potřebuje pro udržení současné váhy a funkce těla. Tento přebytek kalorií se ukládá jako tuková tkáň, což vede k nárustu hmotnosti. Kalorický surplus může být využit k budování svalů, ale je důležité jej dosahovat postupně a s kontrolou váhy.
Když se začnete zajímat o zdravý životní styl a s ním spojená i Vaše hmotnost a postava, určitě se pozastavíte nad tím, jaká je pro Vás ideální hmotnost. Každý jsme jiný, a tak vysněná a ideální hmotnost pro různé osoby může být zcela odlišná. Vedle parametrů jako je výška a váha se totiž na ideální hmotnosti podílí také i věk, pohlaví nebo fyzická aktivita.